Przejdź do sekcji:
Jak segregować odpady
ODPADY KOMUNALNE
Proces powstawania odpadów zaczyna się z chwilą planowania i robienia zakupów. Przed udaniem się do sklepu, warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytania: czy naprawdę tego potrzebuję? A może to, co mam, nadal działa albo da się zreperować? Kupując tylko to, co nam potrzebne, możemy nie tylko ograniczyć ilość śmieci, ale również zużycie energii, surowców i wody potrzebnych podczas produkcji.
Podczas codziennych zakupów starajmy się wybierać produkty, które można kupić bez opakowania, np. warzywa, owoce, mięso czy pieczywo. Ponadto używajmy toreb wielokrotnego użytku. Opakowania produktów zazwyczaj wykonane są z tworzyw sztucznych, które są trudne do utylizacji. Każda taka decyzja sprawia, że w koszu ląduje mniej foliowych opakowań i styropianowych tacek, które później przeważnie trafiają na wysypiska.
PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ O OBOWIĄZKU SEGREGOWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH
Nieprzestrzeganie zasad segregacji zwiększa ilość odpadów zmieszanych, które trafiają na składowisko, ma to duży wpływ na koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Prawidłowa segregacja śmieci, oznacza redukcję ilości odpadów niesegregowanych (zmieszanych), co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez samych mieszkańców, czyli nas wszystkich i daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów.
Zachęcamy również Mieszkańców do zakładania przydomowych kompostowników w celu ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych. Odpady te nie tylko mogą zostać wykorzystane jako kompost w przydomowych ogródkach czy na działkach, ale także znacząco przyczynią się do osiągnięcia pożądanego poziomu recyklingu.
ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW
Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), wprowadzony w Polsce 1 lipca 2017 roku, to ogólnopolski system standaryzujący zasady segregacji śmieci. Jego celem jest poprawa efektywności recyklingu i ochrona środowiska.
Główna zasada JSSO jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.
JSSO dzieli odpady komunalne na pięć głównych frakcji:
- Papier (niebieskie worki) – gazety, tektura, karton.
- Metale i tworzywa sztuczne (żółte worki) – plastikowe butelki, puszki, folie.
- Szkło (zielone worki) – butelki, słoiki.
- Bioodpady (brązowe worki) – resztki jedzenia, obierki warzyw i owoców.
- Odpady zmieszane (czarne worki) – wszystko, co nie nadaje się do recyklingu.